Bayrak ve İstiklal Marşı Hakkında Kısa Bilgi

Bayrak ve İstiklal Marşı Hakkında Kısa Bilgi

Bayrak, bir vatan üzerinde var olmanın, bağımsız ve egemen olarak yaşamanın sembolüdür. Bayrak, millî değerlerin başında gel­mektedir. Her devletin farklı renk ve şekillerde kendine özgü bir bay­rağı vardır. Bu şekil ve renkler rastgele konulmuş değildir. Her birinin toplumun hafızasında yer etmiş tarihî arka planı vardır. Örneğin ay yıl­dızlı bayrağımız rengini şehitlerimizin kanından almıştır. Bu bakımdan bayrağımız, atalarımızdan bize kalan değerli ve kutsal bir emanettir.

Toplumu birleştiren değerler arasında bayrağın önemli bir yeri vardır. Bu topraklarda yaşayan her vatandaş; bunu benliğinde hisseder, onun vatanımızı ve bağımsızlığımızı sembolize ettiğini, bayrağımız uğruna nice insanımızın şehit olduğunu bilir ve bu sebeple ona karşı gereken saygıyı gösterir.
Her milletin önem verdiği, kendi değerlerini taşıyan ve yansıtan bir millî marşı vardır. İstiklâl Marşı da toplumumuzu birleştiren ve ona millî bir şuur veren en temel değerlerimizden-dir. Bayrağımıza gösterdiğimiz saygı ve sevgiyi İstiklâl Marşı’na da göstermeliyiz. Çünkü bu marş bağımsızlık ve egemenliğimizin simgele-tindendir.

İstiklâl Marşı’nı yazan Mehmet Âkif Ersoy’a “Millî Şair” unvanı verilmiştir. İstiklâl Marşı bizi millet yapan değerlerimizi, dünya görüşümüzü ve sahip olduğumuz inancı ifade etmektedir. Bu marşta, milletimizin şanlı destanı, kahramanlığı ve imanı dile getirilmektedir. Bunun için İstiklâl Marşı okunduğunda saygıyla ayağa kalkılır, okunuşuna eşlik edilir. Böylece vatanımızı bizlere emanet eden şehit ve gazilerimizin bıraktığı değerlere saygı göstermiş oluruz.

ulubatli_hasan

mehmet_akif