Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Parçalı Bulutlu

Bakirelik Ne Demek: Önemliyse Neden Önemli?

Bakirelik Ne Demek: Önemliyse Neden Önemli?
23.04.2019
2.468
A+
A-

Bakirelik

Bakirelik, değer yargılarının toplumdan topluma, çağdan çağa değişiklikler göstermesine karşılık, her zaman ilgi çekmiş bir konudur.

“Bakire”, kabaca, hiç cinsel ilişkiye girmemiş kişi olarak tanımlanabilir. “Bakire” denince akla kadınlar gelir. Oysa “bekâret”, iki cins için de geçerlidir. Ancak, genellikle kadında bekâret (bakirelik) çok önemli sayılmakla birlikte, erkekte aynı derecede değerli olduğu düşünülmez.

Bakirelik fiziksel bir durumdur. “Yarı bakire” olmak diye bir şey olamaz; cinsel birleşme ya yaşanmıştır ya da yaşanmamıştır. Birçok kültürde bakireliğin kanıtı, kızlık zarıdır.

Kızlık zarı (himen)

Bakire kadınların çoğunda, vajinayı (dölyolu) kısmen kapatan ince bir zar bulunmaktadır. Bu zar çok ince olabileceği gibi, çok sert ve sağlam, ayrıca âdet kanının geçtiği küçük bir delik dışında vajinayı neredeyse kapatacak biçimde de olabilir. Zar, âdet tamponlarıyla, mastürbasyonla ve bazı sporlarla esnemiş ya da bozulmuş olabilir. Cinsel oyunlar sırasında da gerilmesi ya da zarar görmesi olasıdır.

Söz konusu durumun tam tersi ise zarın, direnç gösterecek kadar sağlam olmasıdır. Bazen de gerilir, ama yırtılmaz. Kızlık zarları bozulmadan doğum yapan kadınlara bile rastlanmaktadır.

Çoğunlukla zar, ilk cinsel birleşmede yırtılır. Bu olay bazı kadınlarda kanamaya ve acıya neden olur. Sonraki birleşmelerde çevre doku gittikçe yıpranır. Ancak zarın ya da ağrının ve kanamanın olmaması, kadının bakire olmadığının kesin bir göstergesi değildir.

Bakirelik, kızlara istenmeyen gebeliklerden korunma ve cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklara yakalanmama gibi üstünlükler sağlar. Rahibelerde, cinsel ilişkide bulunan kadınlara oranla rahim boynu kanserine daha az rastlandığına, ama meme kanserlerinin daha sık görüldüğüne ilişkin kanıtlar vardır. Hiç doğurmamış kadınlarda meme kanseri daha sık olmakta, buna karşılık, rahim boynu kanseri, erken yaşta cinsel yaşama başlama ve cinsel eş sayısının fazlalığı ile orantılı olarak artmaktadır.

Fiziksel değerin dışında, bir duygusal etkiden de söz edilebilir. Bakireliğin belli bir zamana kadar (evlilik gibi) ya da yaşam boyunca korunmasının önemli olduğuna inandırılarak yetiştirilen kişilerin, bakireliklerini yitirmekten duygusal zararlar görmesi aşağı yukarı kaçınılmazdır.

Zarın yırtılması

Bakireliği yitirmek ya da ilk cinsel ilişki, yalnız zarın yırtılması nedeniyle değil, içerdiği psikolojik boyutun çarpıcılığı nedeniyle de oldukça önemlidir.

Bakirelik fiziksel bir durum olmanın yanı sıra, bir düşünce biçimidir. Sözgelimi, 30 yaşındaki bir anne yaşama yaklaşımda “bakire” bir görüşe sahipken, 14 yaşında biri cinsel birleşmede bulunmamış da olsa, rahat, geniş ve serbest görüşlü olabilir. Kimse, “herkes yapıyor” ya da “bu yaşta hâlâ bakire” gibi düşüncelerle bakireliğini yitirmemelidir.

Erkeklerin ve kızların bekâretlerini yitirme zamanları konusundaki kurallar, toplumlara ve çağlara göre değişiklikler göstermektedir. Bütün olumlu işlerde olduğu gibi beklemek, ummak ve planlamak olayı yüceltir. Bu nedenle, ilk arkadaşla ya da reşit olur olmaz, cinsel ilişkiye girmek, kolayca kabul edilebilecek düşünceler değildir. En doğru zaman, uygun “hissedilen” zamandır. Gençler birbirlerinin değer yargılarına saygı göstermeli, arkadaşlıklarda kendilerini baskı altında hissetmemelidirler. Bakirelik, ilgi ya da sevgi satın alabilecek bir değer değildir. Bakire olmak yalnızca yaşamın bir dönemidir.

Bakirelikle İlgili Sorular

Bakireyim ye evlenmek üzereyim. İlk cinsel ilişki ağrılı olur mu?

İlk ilişki hem kadın hem de erkek için ağrılı olabilir. Ama bakireliğin yitirilmesi konusundaki ürkütücü öykülerin gerçekle bir ilgisi yoktur. Kızlık zarının (himen) yırtılması biraz acı verebilir.

Ağrının asıl nedeni, gerilim ve korku nedeniyle vajina salgısının yetersiz olmasıdır. Ama bu, birkaç gün içinde geçer. Acele etmeyin, rahat olmaya çalışın.

Erkek arkadaşım okşanmanın ötesine gitmek istemediğim için kendisini sevmediğimi söylüyor. Ona ne diyebilirim?

Yapmak istemediğiniz bir şeye zorladığı için o da aynı nedenle suçlanabilir. Cinsellik, bu biçimde sevgi kanıtı olamaz. İnsanların cinsel ilişki kurma nedenleri çeşitlidir ve çoğu zaman onlardan beklenilen bir şey olduğu konusundaki yanlış koşullanmanın sonucudur. Sakın bu tuzağa düşmeyin. Cinsel ilişkiye girmek, istemiyorsanız, erkek arkadaşımızın düşüncenize saygı göstermesi ‘gerekir.

Yeni evlendim ve ilk cinsel ilişkide kanamam olmadı, bu normal midir?

Evet. Kızlık zarları anatomik yönden farklılık gösterir. Bazıları pek esnek değildir, bazıları da çok esnek, hatta kanama yapmayacak türden bir yapıya sahiptir.

Âdetlerim düzensiz, doktor bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilmem gerektiğini söyledi. Ancak bakireyim; bu durumda muayene olanaklı mıdır?

Doktor bir yumurtalık kisti olasılığı düşünmüş olsa gerek. Bu durumda da vajina yoluyla muayene yerine, makattan muayene yapılabilir. Çekinmenize gerek yok.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.