Ayak Temizliği Hakkında Kısa Bilgi

Ayak Temizliği Hakkında Kısa Bilgi
Ayaklarınız bütün gün çorap ve ayakkabı içerisinde hava almadan kalır. Ayaklarınız bütün gün çorap ve ayakkabı içerisinde hava almadan kalır. Havasızlık nedeniyle terleyen ayakta bakteri ya da mantar üreyebilir. Böylelikle ayakta kötü koku ve hastalıklar oluşur. Bununla birlikte ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar ayak şeklinin bozulmasına ve kan dolaşımı yetersizliğine neden olur. Bunlar kötü koku ve hastalıklara neden olur. Tüm bunlar ayağın yapısını bozar. Bu nedenle ayaklar her akşam yıkanmalı ve yıkandıktan sonra mantar enfeksiyonuna neden olmaması için iyice kurulanmalıdır. Uygun aralıklarla ayakların ılık suda bekletilmesi de ayakların rahatlamasını sağlar.

Ayak sağlığı açısından çorapların pamuklu olması ve her gün değiştirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Ayaklar yıkandıktan sonra kurulamak için kullanılan havlu el ve yüz havlusundan ayrı olmalıdır.

Ayaklardaki diğer sorunlardan nasır ve topuklarda oluşan sertleşmiş deri tabakası, banyo yaparken yumuşadığı için ponza taşı ile temizlenebilir.

Nasır oluşumunun en önemli nedeni uygun ayakkabı seçiminin yapılmamasıdır. Bu nedenle ayakkabı seçerken dikkatli davranılmalıdır. Ucu sivri ve topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Başkalarının terlik, çorap ve ayakkabısı giyilmemelidir. Bu eşyalar her hangi bir
enfeksiyon durumunda enfeksiyonun yayılmasına neden olur.

ayak_temizligi