Ankara’nın Başkent Oluşu

Ankara’nın Başkent Oluşu (13 Ekim1923)

Ben Ankara’yı coğrafya kitabından çok tarihten cumhuriyet merkezi olarak öğrendim. Gerçekten Selçuklu yönetiminin parçalanması üzerine Anadolu’da kurulan küçük hâkimiyetlerin adlarını okurken çeşitli beylikler arasında birde Ankara Cumhuriyeti’ni görmüştüm. Tarih sayfalarının bana bir cumhuriyet merkezi olarak tanıttığı Ankara’ya ilk defa geldiğim o günde gördüm ki orada geçen yüzyıllara rağmen hâlâ o cumhuriyet yeteneği sürüyor.

Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, www.atam.gov.tr

Lozan Barış Antlaşması’nın TBMM tarafından onaylanmasından sonra, 6 Ekim 1923’te İstanbul işgal kuvvetleri tarafından boşaltıldı. Bu durum yeni devletin başkentinin neresi olacağı konusunu gündeme getirdi.
İsmetPaşa, on dörtarkadaşı ile birlikteAnkara’nın başkentolması ile ilgili meclise biryasateklifinde bulundu (9 Ekim 1923). Yapılan görüşmelerin sonucunda 13 Ekim 1923’te TBMM’de kabul edilen tek maddelik biryasaylaAnkara, yeni devletin başkenti oldu. OrtaAnadolu’da yer alan Ankara’nın başkent oluşunda coğrafi, jeopolitik ve staratejik konumunun büyük etkisi vardır. Başkent Ankara, konumu gereği ülkenin savunulmasında ve idaresinde avantaj oluşturmaktadır.

ankaranin-baskent-olusu