Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Parçalı Bulutlu

Anayasa Hakkında Ansiklopedik Bilgi: Anayasa Ne Demektir?

07.05.2019
193
A+
A-

Hukuk dilinde başka alanlara göre hayli yavaş gitmiş olan Türkçeleştirmenin belki de en önemli sonuçlarından biri, “anayasa” gibi kendiliğinden anlaşılır sözlerin üretilmiş olmasıdır. “Anayasa” deyince, birleşen sözcüklerin zoruyla, öbür yasaların anası olan, onları doğuran, onlara kaynaklık eden bir yasa geliyor aklımıza. Biraz da, yasaların en temel sayılanı, “esas” olan bir yasa. Nitekim Osmanlı Devletinde “anayasa” karşılığında “kanun-u esasi” sözü kullanılırdı. Anadolu hareketiyle birlikte, Osmanlı dönemindeki “kanun-u esasi’ sözü yerine “teşkilat-ı esasiye kanunu” denmeye başlandı.

Türkçede kullanılmış olan bu üç terim üzerinde biraz daha derinliğine düşününce, açıkça anlaşılıyor ki, sonuncusu, yani “teşkilat-ı esasiye kanunu” terimi, daha çok, bir devletin temel kuruluşunu, örgütlenişini ve işleyişini düzenleyen kuralların bütünü için kullanılmaya elverişli. Anadolu hareketi başladığı zaman belki de devletin ve saltanatın temelinden yıkılacağı ve yerine yepyeni bir cumhuriyetin kurulacağı düşüncesini zihinlerde uyandırmamak için ayrı bir “kanun-u esasi” yapar görünmek istemeyenler, “Teşkilat-ı Esasiye Kanunu” deyimini kullanmayı daha elverişli bulmuşlar. 20 Ocak 1921 tarihli anayasa bu adı taşıyor. Aynı ad, cumhuriyetin ilanından sonra 1924’te yapılan ve 27 Mayıs 1960’a kadar yürürlükte kalan daha sonraki anayasa için de kullanılmış.

Kuşkusuz, şimdiki “anayasa” sözcüğünde de bu “temel kuruluş” anlamı var: anayasa öyle bir yasa ki, devletin temel yapısını ve bu yapının başlıca işleyiş kurallarını gösteriyor. Zaten, batı dillerinin pek çoğundaki “anayasa” sözüne kaynaklık eden latince “constitutio” kelimesi de, başlangıçta, bir kimsenin parça parça bütün güçlerini bir araya getiren vücut yapısı ve fizik bütünlüğü anlamına kullanılmış; sonra da devletin temel yapılarını ve bu yapıların içindeki güçlerin durumunu gösteren belgeler için aynı terim kullanılmaya başlanmış.

Bir de, özellikle “anayasa” ve “kanun-u esasi” terimlerinin daha çok üzerine basar göründükleri bir başka anlam daha var: anayasa, öbür yasaların üstünde, onlardan daha temelli, daha geniş kapsamlı, nerdeyse onları doğuran, onlara analık eden, dayanak olan bir yasa. Anayasanın öbür yasalara göre daha fazla ağırlık kazanışı, ulusların tarihinde oldukça yeni. Hukuk alanında ise, bunun doğal sonucu, öbür yasaların anayasaya uygunluğunu zorunlu saymak ve uygunluğu denetleyici mekanizmaları kurmak oluyor. Anayasa mahkemesi gibi kuruluşların ortaya çıkması hep bu düşünceden kaynaklanmaktadır.

Demek ki, anayasalar yalnız devletlerin temel yapılarını, örgütlenişlerini ve işleyiş kurallarını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda çıkarılacak yasaların uymak zorunda olduğu temel ilkeleri de gösteriyor. Bu temel ilkeler ise, çoğu zaman, vatandaşların hakları ve özgürlükleri için yapılan uzun uğraşmaların sonunda ortaya çıkmış. Onun için anayasalardaki temel ilkeler, daha çok, vatandaşların temel hakları ve özgürlükleriyle ilgili. Bu bakımdan, bir devletin anayasası, vatandaşların temel haklarını ve özgürlüklerini koruyan başlıca belge oluyor.

Yalnız bir noktada yanılmamak gerek: bir devletin kuruluşuyla, genel yapısıyla ilgili işleyiş kuralları, vatandaşlarının temel hakları ve özgürlükleri, hep “anayasa” adını taşıyan bir tek metinde gösterilmez. Hatta bazen, ortada “anayasa11 adını taşıyan bir metin bile bulunmayabilir. Bunun en göze çarpan örneği İngiltere, ya da, resmi adıyla, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı. Orada anayasa kuralı sayılabilecek kuralların pek çoğu önemli bazı yasalara, bildirilere ve fermanlara dağılmış. Bunlardan başka, sanki birer anayasa kuralıymış gibi uyulan, değiştirilirken pek titiz davranılan gelenekler de var. Ama bunlar herhangi bir belge veya yazılı bir hukuk kuralına dayanmıyor. Onun içindir ki, bazen, tutarlı ve sistemli bir tek metin haline getirilmiş “yazılı anayasalara karşılık “yazılı olmayan anayasalardan söz edildiği de olur ve bu bakımdan örnek sayılabilecek ülke olarak İngiltere gösterilir.

Anayasaların bir de “bükülgen-bükülmez”, “yumuşak-katı” ya da, Fransızcadan alınma terimlerle, “fleksibrijid” diye birbirinden ayrıldığı görülür. Hemen hemen hep aynı anlama gelen bu terimler, anayasaların değiştiriliş biçiminden doğuyor. Bazı ülkelerde devletin temel yapısını ya da özgürlük düzenini gösteren kuralları değiştirmek, başka herhangi bir yasayı değiştirmekten farklı bir yönteme bağlanmış değil. Örneğin, İngiltere’deki parlamento, özel bir görüşme yolu, ya da çoğunluk aramaksızın, İngiliz devletinin temel kuruluşunda, vatandaşların sahip oldukları haklar ve özgürlüklerde istediği değişikliği yapabilir. Bu durumda olan, yani anayasalarının değiştirilmesini sıkı kurallara bağlamamış bulunan devletlere “bükülgen anayasalı devletler” denir.

Unutmamak gerekir ki, çoğu zaman bu serbestlik, olsa olsa, biçimsel bir serbestlikten öteye geçmez ve değişikliği yapmak isteyenler hukuk kurallarının ötesinde çok daha önemli, çok daha etkili başka sınırlamalara uymak, örneğin kamuoyunun ve örgütlenmiş güçlerin tepkisini göz önünde bulundurmak zorundadırlar. Anayasalarda özellikle haklar ve özgürlüklere ilişkin ilkeler ne kadar çok kimsece benimsenmişse, toplumda bunlara sahip çıkan ve bunlar değiştirildiği zaman tepki gösterebilen kişilerin sayısı ne kadar kabarıksa, rastgele değişiklik yoluna gitmek de o ölçüde güçleşir. Onun içindir ki, örneğin 1961 Anayasasının Başlangıç kısmında görülen “Anayasanın asıl teminatı vatandaşların gönüllerinde ve iradelerinde yer alır” gibi bir söz, ya da 1982 Anayasasının Başlangıcında Anayasayı “demokrasiye aşık Türk evlatlarının vatan ve millet sevgisine emanet” eden bir yaklaşım, ilk bakışta ne kadar romantik görünürse görünsün, özde hiç de yanlış sayılmaz. Hele bu haklar ve özgürlükler uzun kavgaların sonunda, hatta bazen kan akıtarak elde edilebilmişse, bunları benimseyenlerin değişikliklere karşı tepkileri de daha köklü olur.

Ancak, kişilerin teker teker gösterebilecekleri tepkiler ve direnişler, bir ülkenin siyasal yaşamı bakımından fazla önem taşımaz. Asıl önemli olan, kamu yaşamındaki ağırlıklarını artırmak için bir araya gelmiş insanların meydana getirdikleri örgütlerce ve kuruluşlarca gösterilen tepkidir. Siyasal partiler başta olmak üzere, sendikalar, dernekler ve meslek kuruluşları, bir ülkenin anayasasında değişiklik söz konusu olduğu zaman, bireylerin romantik sayılabilecek tepkilerinden çok daha etkili olurlar. Bunlara, değişiklikleri bilim açısından değerlendirmekle ve gerekli uyarmalarda bulunmakla görevli olan üniversitelerin de tepkisini eklemek gerekir.

Aslında, bu kuruluşlardan anayasadaki ilkelerin, hakların ve özgürlüklerin hepsine birden sahip çıkmaları da beklenmemelidir. Bir işçi sendikasının ülkedeki çalışma düzeniyle ilgili ana kurallar üzerinde kıskanç davranmasından, üniversitelerin bilim özgürlüğü konusunda titizlik göstermelerinden daha doğal bir şey olamaz. Anayasaların kendileri gibi, korunmaları için gösterilecek tepkilerin ve direnişlerin ağırlığı da toplum içindeki güçler dengesinin bir sonucudur. Dikkat edilecek olursa, anayasalarda kendi çıkarlarına uygun bir değişiklik yapmak isteyen güçler, bunu gerçekleştirmek için en elverişli zaman olarak karşı güçlerin dağıtıldığı, sindirildiği, etkisiz duruma getirildiği dönemleri seçerler. Türkiye’de 1961 Anayasasının, 12 Mart 1971’den sonra geçirdiği değişiklikler, bu tutumun en belirgin örneklerinden biri sayılabilir.

Zaten, çoğu zaman, anayasaların, değiştirilişleri gibi, yapılışları da toplumsal güçlerin tam bir denge içinde bulundukları sırada olmaz. Anayasaların birçoğu, içlerinde pek parlak deyimlerle belirtilen “toplum sözleşmesi” düşüncelerine, yani toplumun bütününce benimsenmiş bir belge olduklarını anlatan sözlere karşın, aslında bir ihtilalin, ya da yerleşik düzeni altüst edici büyük bir olayın arkasından yapılır. Bu gibi durumlarda da, ister istemez, o ihtilali gerçekleştiren, ya da o büyük olayın en önemli etkeni sayılan toplum güçlerinin kendi çıkarları, hakları ve ülküleri birer anayasa ilkesi niteliğine bürünür.

Anayasa yapıcılığındaki hüner, anayasanın yapılmasına yol açan büyük toplumsal olayın sağlamış olabileceği geçici kolaylıklara kapılmadan, asıl toplumsal dengeyi, daha doğrusu, toplumsal güçlerin gelecekteki gelişmelerini göz önünde bulundurabilmektir. İleride daha ayrıntılı olarak görüleceği gibi, 27 Mayıs 1960 hareketinin sonrasında yapılan 1961 Anayasası, daha çok, askeri ya da sivil kökenli bürokrasiden gelen ve çoğu zaman, Türkiye’ye özgü bir deyimle, “aydınlar” diye adlandırılan bir tabakanın ürünüdür. Amaç, bu tabakanın kendi özlemlerini ve değerlerini yine onun getirdiği kurumlar ve kurallar yoluyla gerçekleştirmek olmuştur. Özde, bu belge, sanayileşen ve değişen bir Türkiye’de toplum yapısının yarattığı yeni burjuvazi ile 27 Mayıs hareketinin yeniden ön plana getirdiği bürokratik kökenli bir seçkinler tabakası arasında geçici bir uzlaşma niteliği taşıyor. Yeni burjuvazi devlet yönetimine tam ağırlığını koymaya çalışırken, bürokrasi de Tanzimat’tan beri sürdüre geldiği öncülük durumunu yitirmemeye uğraşıyor.

1961 Anayasası, bu denge özelliğiyle, ilkelerinde bir bozulma olmadan ancak on yıl sürebildi. Anayasada 1971 ve 1973’te yapılan değişiklikler ise, 27 Mayıs karşısındaki güçlerin aradan geçen on yıl içinde yeniden ağırlık kazanarak bu dengeyi bozması ve çok daha başka yollardan önlenebilecek olayları bir anarşi ortamının belirlileri durumuna getirerek devletin bastırıcı gücünü arkaya alıp yeni bir yönetim düzeni kurması olarak yorumlanabilir. Değişikliklerin temel amacı, değişen dengeye, daha uygun düşecek ve bu yeni dengeyi ya da dengesizliği daha iyi koruyabilecek kuralları getirmekti.

1961 Anayasasının, 27 Mayıs sonrası da, Demokrat Parti’nin kapatıldığı ve bazı çevrelerin görüşlerini serbestçe dile getirmelerine olanak tanınmadığı bir dönemde yapılması bu Anayasayı nasıl yanıltıcı biçimde “aydınların özlemlerinden ve değerlerinden yana çekebilmişse, 1971 ve 1973 değişikliklerinin sol güçlerin ezildiği bir zamanda ve sınırlı bir tartışma ortamında gerçekleştirilmesi de aynı ölçüde yanıltıcı olmuştur. Bu durum, Anayasanın toplumdaki gerçek güçler dengesinin de gerisinde kalması sonucunu doğurdu.

1982 Anayasası ise, 12 Eylül hareketinin ardından siyasal partilerin büsbütün kapatıldığı bir ortamda ve atanmışlık niteliği 1961’deki Temsilciler Meclisine göre çok daha ağır basan bir Danışma Meclisinin katılmasıyla, doğrudan doğruya Silahlı Kuvvetler’in üst komuta düzeyindeki görüşlere uygun olarak yapıldı. Dolayısıyla, bu anayasanın da, sonuçta o kesimin sorunlara bakış açısını, gözlemlerini, çözümlerini ve ülkenin geleceğine yönelik görüşlerini yansıtması doğaldır.

Ancak, unutmamak gerekir ki, 1961 ve 1982 Anayasaları, yapılışlarında izlenen yöntem ve ağır basan güç ne olursa olsun halkoylamasına sunulan, meşruluklarını bu yoldan kazanan birer “toplum sözleşmesi” niteliği edinmelerini halkın oylarına dayandıran belgelerdir. Bu nokta, elbet onların yapıcılarını da etkilemiş ve ortaya çıkacak metnin oylanmak üzere halk yığınlarına sunulacağı düşüncesi çözümlerde ve kurallarda tam anlamıyla serbest davranılmasını önlemiştir. Tabii, halkoylamasının sınırlayıcı etkisi, oylama öncesindeki kampanya sırasında ne ölçüde geniş bir tartışma ortamının bulunup bulunmadığına bağlı. Ama bu ortamın çok sınırlı olduğu durumlarda bile, anayasa yapanlar, o günkü halk yığınlarının da ötesinde, ülkenin yönetim gelenekleriyle, uzun süredir benimsediği ülkülerle ve toplum yapısındaki gelişmelerle bağlıdırlar; onların büsbütün dışına çıkıp keyiflerince anayasa yapamazlar.

Bu bakımdan, anayasa yapmanın, ya da anayasa değiştirmenin genellikle sanıldığı kadar kolay ve eninde sonunda bilek gücüyle çözülebilecek bir sorun olmadığını önemle belirtmek gerekir. Toplum yapısındaki gelişme yönlerine ters düşmeyecek bir anayasa yapmak ya da anayasayı bu yönlere uygun bir biçimde değiştirebilmek, gerçekçi gözlemlere dayandırılması zorunlu bir hukuk ustalığı istiyor. İşte, kamuoyunun ve örgütlenmiş toplumsal güçlerin tepkileri, en azından, bu alandaki yanılmalara karşı getirebilecekleri uyarmalar bakımından değer taşır; bunların serbestçe açığa vurulamadığı bir ortamda yapılan, ya da değiştirilen anayasalar gerçekçi ve sürekli olamaz.

Oysa salt hukuk açısından düşünüldüğü zaman, anayasaların, yapılması ya da değiştirilmesi parlamentolardaki basit aritmetik hesaplarıyla çözülebilecek bir sorun olarak görülebilir. Çoğu zaman, anayasalar kendi değiştirilişlerinin kurallarını da kendileri gösterirler. Örneğin Türkiye’de şimdiki 1982 Anayasasının değiştirilebilmesi için, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az üçte biri tarafından imzalanmış bir yazılı teklifin sunulması, bu teklifin üye tamsayısının üçte iki çoğunluğunca kabul edilmesi ve Cumhurbaşkanınca yayımlanması gerekir. Cumhurbaşkanı Anayasa değişikliğini uygun bulmayıp Türkiye Büyük Millet Meclisine geri göndermiş ve Meclis’in aynı metinde ısrar edişiyle karşılaşmışsa, bu metni halkoylamasına sunabilecek ve ancak halkın çoğunluğunca kabul edilmişse yayınlayabilecektir.

Bazen, bir ülkenin siyasal yaşamında en az anayasalar kadar önemli rol oynayan başka bazı kurallara da rastlanır.

Bunların başında seçim sistemleri geliyor. Bir ülkede uygulanan seçim sistemi o ülkenin siyasal yaşamı üzerinde çok büyük etkiler gösterdiği halde, bunun, anayasayla belirlenmeden, daha kolay değiştirilebilen metinlere bırakılması olağandır. Nitekim 1961 Anayasası yapılırken, genellikle “nispi temsil” lehinde çok elverişli bir havanın bulunmasına ve 27 Mayıs öncesinden beri nispi temsilin nerdeyse vazgeçilmez demokrasi unsurlarından biri olarak savunulmasına karşın bunun Anayasaya konulmasından kaçınılmış, Türkiye’de ilk defa denenecek olan bir sistemin anayasa kuralı olarak dondurulması istenmemiştir. 1982 Anayasası da aynı tutumu benimsiyor.

Bununla birlikte, bir ülkenin “anayasa”sını incelerken bu çeşit “anayasa-ötesi” kuralların varlığını unutmamak ve asıl anayasa metninin yanında onları da incelemek gerekir. Siyasal partilerle, derneklerle, basınla ve çeşitli özgürlüklerin düzenlenmesiyle ilgili yasalar bir ülkedeki anayasa düzenini somutlaştıran, anayasaları soyut birtakım ilkelerin sıralandığı belgeler olmaktan çıkaran kurallar getirir. Anayasaların uzun ve ayrıntılı oluş derecesi, çoğu zaman, anayasa yapımcılarının, bu “anayasa-ötesi kurallar bakımından, daha sonraki toplumsal güçler dengesine olan güvenlerine bağlıdır. Kendilerinden sonraki dengeye pek güvenmeyen yapıcılar, anayasaya yalnız temel ilkeleri koymakla yetinmez, bunların ayrıntılı biçimde düzenlenişini de geniş ölçüde anayasayla çözmeye çalışırlar.

Bugünkü anlamda “anayasa” kavramı, sanıldığı kadar eski bir kavram değil. Gerçi eski Yunan devletlerinin ya da daha yakın çağlardaki krallıkların temel devlet yapılarından söz ederken de “anayasa” kelimesinin karşılığı sayılabilecek terimler kullanılmış ama bir arada yaşamaya niyetli insanların bu birlikte yaşayışı düzenleyen temel kuralları yazılı olarak görmelerine yarayacak bir belge anlayışı oldukça yeni: devletin temeli sayılabilecek bir yazılı kurallar bütünü meydana getirmek ve böylece yöneticilerin keyfi davranışlarını önlemek düşüncesi, daha çok, On sekizinci Yüzyılın ikinci yarısında Batı Avrupa’daki salt yetkili hükümdarlara karşı uğraşmalardan doğuyor ve Büyük Fransız İhtilaliyle birlikte güç kazanıyor.

On dokuzuncu Yüzyılın en belirgin özelliklerinden biri, devletlerin yönetim düzenini, vatandaşların haklarını ve özgürlüklerini yazılı belgelere dayandırmak amacı güden çabaların o yüzyılda yoğunlaşmasıdır. İşte, bu çabalar, genellikle “anayasacılık hareketleri” adıyla anılır. Mutlakiyetçi hükümdarlara karşı başkaldıranlar, yalnız yasaların yapılmasına katılacak gerçekten yetkili bir parlamentonun toplanmasını, tam bağımsızlığa kavuşturulmuş yargıçlar eliyle adalet dağıtacak mahkemelerin kurulmasını ve vatandaşlara tanınan özgürlüklerin genişletilmesini istemekle kalmıyor, bütün bunların bir de “anayasa” adını taşıyan bir belgede gösterilmesini zorunlu sayıyorlar. Bu hareketler sonunda, bazen, Fransız İhtilalinde olduğu gibi, kurulan meclislerin kendi kendilerine anayasa yaptıkları oluyor ama daha çok rastlanan durum, baştaki hükümdarların, ya mecbur kaldıkları için, ya da lütfedercesine, kendi uyruklarına anayasalı bir düzen bağışlamaları. Bu nedenle, Batı Avrupa ülkelerinin çoğunda “anayasa” sözü, nerdeyse, keyfilikten uzaklaştırılmış bir sınırlı iktidarın ve daha geniş bir özgürlük düzeninin etiketi haline gelmiş, duygusal ve kutsal bir anlam kazanmış.

Osmanlı İmparatorluğunda da durum böyle. “Kanun-u Esasi” kavramı ile “Meşrutiyet” kavramlarının aynı zamanda ortaya çıkışı bunlar arasındaki ilişkiyi açıkça gösteriyor: “Meşrutiyet”, “meşrut?1 hale getirilmiş, yani “şart”a bağlanmış, kısıtlanmış, sınırlandırılmış yönetim düzeni demek. Hele İkinci Meşrutiyet döneminde, “Kanun-u Esas?’ ile “hürriyet”, yani “anayasa” ile “özgürlük” kavramları nerdeyse eşanlamlı olarak kullanılmış. Zaten, Osmanlı imparatorluğundaki Meşrutiyet Hareketleri Batıdaki anayasacılık hareketlerinin birer serpintisi sayılabilir; ama sınıfsal temellerden yoksun birer serpinti.

Batı Avrupa’daki anayasacılık hareketlerinin On sekizinci Yüzyıl sonlarında başlaması ve On dokuzuncu Yüzyılda yoğunlaşması basit bir rastlantı değildir. Bu yüzyıllar, Avrupa’da, Ortaçağ sonlarından beri gelişmekte olan yeni bir toplum sınıfının, “burjuvazi”nin, artık açıktan açığa en üstün güç olarak belirmeye başladığı, bu egemenliğini kurumlar ve kurallar yoluyla sağlamlaştırmak için uğraştığı bir döneme rastlıyor.

Ortaçağın sonlarına doğru Avrupa’nın yaygın toplum düzeni olan feodalite ya da derebeylik, çeşitli ekonomik etkenlerin sonucunda yavaş yavaş çözülmeye başlamıştı. Bu etkenlerin başında, güneyde Haçlı Seferleri, kuzeyde de İskandinav gemicilerin gidiş gelişleri dolayısıyla Avrupa ticaretinin canlanmaya başlaması ve tarımsal yapının değişmesi geliyor. Önceleri “Burg” ya da “bourg” denen şatolu pazar kasabalarından başlayıp gelişen kent hayatı insanları özgürleştirmekte, onları tarım ekonomisinin feodal toprağa bağlı serflik düzeninden kurtarmaktaydı. Böylece, “Burg” ya da “bourglardan başladığı için “burjuvazi” (bourgeoisie) diye anılan yeni bir sınıf ortaya çıkmaktaydı. Değişen ekonomi düzeni, eski feodalitenin kurallarına ve hukuk yapısına sığmayan, bunu yıkmak isteyen yeni bir toplumsal güç yaratmıştı. Burjuvalar, derebeylerine karşı kralların, hükümdarların giriştikleri mücadelede merkezci otoritenin başyardımcısı oldular. Feodalitenin yıkılması, merkezci ve sağlam krallıkların kurulması burjuvazinin durumunu güçlendirmiş oldu. Bir süre için, burjuvazi kendi çıkarını, ülkeyi parçalama ve feodaliteyi diriltme tehlikelerine karşı merkezciliğin ve hatta mutlakiyetin tutulmasında görüyordu. Üstelik mutlakiyet yönetimleri, tüccarın yararına olarak izledikleri merkantlist, yani “ticareti kollayıcı” politika sayesinde, aradaki bu çıkar birliğini daha da artırmış oluyorlardı. On yedinci ve On sekizinci Yüzyıllara gelindiğinde, artık “kapitalist” nitelikte, yani “büyük sermayeye dayanan” güçlü bir burjuva sınıfı doğmuştu. Burjuvaların uysal bir ortaklıkla yetinmeyerek iktidardan pay istemeye başlamaları, krala ve çevresindeki soylulara karşı direnmeye girişmeleri bu aşamayla birlikte gözükmektedir. On sekizinci Yüzyılın sonlarından itibaren gerçekleştirilen Sanayi Devrimi ise, kapitalist burjuvaziyi daha da güçlendirmiştir.

Anayasacılık hareketleri, bütünüyle, elbette “ilerici” bir nitelik taşıyor; güçlenen burjuvazi, iktidara katılma uğraşmalarına başladığı zaman, bunu yalnız kendi adına yapmıyor, destek olarak halk yığınlarını da birlikte sürüklüyordu: Ortaya atılan evrensel özgürlük, eşitlik ve kardeşlik sloganları belki eninde sonunda yalnız burjuvaların işine yarayan yeni düzenlerin kurulmasına vardı; ama arada feodalitenin kalıntıları ile aristokrasi ve mutlak krallar yıkılmış, daha sonraki halkçı hareketler için yol açılmış oldu. Buna karşılık, anayasacılık hareketinin çok geciktirildiği Rusya’da ise, aşağıdan gelen sosyal patlamalar karşısında yalnız çarlık ve aristokrasi yıkılmakla kalmadı, burjuvazi de silindi gitti. 1917 İhtilali’nin basit bir anayasa değişikliği ile yetinmeyip bütün toplumu altüst edecek boyutlara ulaşmasında bu gecikmenin de payı vardır.

Anayasacılık hareketlerinin incelenmesi açıkça gösteriyor ki, devlet yönetiminin kurallara bağlanması ve vatandaş haklarının korunması bakımından, anayasalar, daha çok, özellikle On dokuzuncu Yüzyıl İçinde gelişmiş olan “klasik demokrasi” anlayışıyla yakından ilgilidir.

Oy hakkının genelleşmesi ve eşitleşmesi yanında, çoğunluğun yönetim hakkını tanıyan, ama buna karşılık azınlığın korunması ve bireysel temel hakların devlete karşı güvenlik altına alınmasına önem veren “klasik demokrasi” anlayışının, temel inançlarından biri de anayasaların üstünlüğü ilkesidir. Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkelerde bu üstünlük Anayasayla açıkça ilan edilmiş ve zamanla bunun korunması için gerekli bir yargı denetimi geliştirilmiştir. Türkiye’de de 1961 Anayasasıyla, anayasanın üstünlüğünü koruyacak bir yargı denetimi kabul edildi ve aynı denetim, değişik ölçülerde de olsa, 1982 Anayasasıyla sürdürüldü.

Anayasaya uygunluğun yargısal denetimini geliştirmemiş ülkelerde ise, anayasalar, vatandaşların gözünde, siyasal iktidarların birtakım temel ilkelere uyup uymadıklarını ölçmeye yarayacak saygıdeğer ve üstün bir metin sayılmakta, anayasaya aykırı davranışlar şiddetli tepki doğurmaktadır. 1924 Anayasasının çok partili dönemde uygulanışıyla birlikte Türkiye’de de böyle bir ortama girildi ve iktidarların tutumları özellikle Anayasa ilkeleri açısından eleştirilmeye başlandı.

Belli bir tek metin halinde anayasası olmayan İngiltere’de bile, büyük tarihsel değer taşıyan temel yasalar, beratlar, fermanlar ve gelenekler bakımından da durum aynıdır. Orada devletin en üstün yetkili organı sayılan parlamento, bu üstünlüğünün sonucu olarak, her şeyi, hatta o temel belgelerdeki kuralları bile basit çoğunlukla değiştirme yetkisine sahip olduğu halde, böylesine köklü kurallar söz konusu olunca çok daha temkinli davranır, sanki görünmez bir anayasayla kendini bağlı hisseder.

Klasik demokrasi anlayışı ile anayasalar arasındaki bu yakın ilişkiye karşılık, “marksist demokrasi” denen başka bir demokrasi anlayışına uygun yönetimlerin sürdürüldüğü ülkelerde anayasalara aynı gözle bakılmadı. Demokrasiyi, soyut ve mutlak bir kavram olarak değil de toplumların ekonomik yapılarındaki somut değişiklikler yoluyla adım adım gerçekleştirilebilecek sürekli bir oluş olarak alan marksizm, bireyin korunmasını “devlete karşı” düşünülmesi gereken bir sorun olarak görmez. Marksizmde önemli olan, birtakım özgürlüklerin soyut bir sıralamayla ilan edilmesi ve yargısal yollardan korunması yerine toplumdaki yapısal değişiklikler yoluyla “yaratılması”, artan ve gitgide daha iyi dağılan bir üretim sayesinde “oluşturulmasıdır. Klasik demokrasinin “özgürlük” kavramına karşılık, marksist demokrasi “özgürleştirme” kavramını çıkarır. Marksizme göre, bu özgürleştirmeyi gerçekleştirecek ve sınıfsız bir toplum yaratacak olan da emekçi sınıflar ve özellikle işçi sınıfıdır. Onun içindir ki, devlet yapılarını marksist demokrasi ilkelerine dayandırmış olan ülkelerde uzun süre iktidar yollarının öbür sınıflara kapalı tutulması gerekti. Oralarda uygulanan kuramı savunanlara göre, başlangıçta emekçi sınıfların tekelinde bulunan devlet mekanizması da zamanla nitelik değiştirecek, bir zorlama ve gütme aracı olmaktan çıkıp sınıfsızlaşmış, özgürleşmiş ve her türlü sömürülme tehlikesinden kurtulmuş insanların birlikte yaşayış örgütü olacaktı. Böylece, yaygın ve alışılmış anlamdaki devletin ortadan kalkması, onun yerini baskı ve sınıf egemenliği aracı olmaktan çıkmış bir başka örgütlenme biçiminin alması söz konusuydu.

Anayasalar, marksist demokrasinin bu süreci içinde belli aşamaların birer yansıması olmaktan öteye pek fazla bir değer taşımadı. Aşamalar geçildikçe anayasaların da değişmesi, yeni ekonomik-sosyal temeller üzerine kurulmuş politik örgütlenişi daha iyi yansıtacak duruma getirilmesi normal sayılmaktaydı.

O ülkelerdeki temel sorun bireysel hakların devlete karşı korunması değildi. Oralarda, tam tersine, bireyin özgürleştirilmesi için emekçi sınıflar elindeki devlet gücünün ağır basması gerekliydi. Böyle olunca, oralarda anayasalara dayanılarak yapılacak siyasal ya da yargısal denetimin ancak göreceli bir anlamı olmaktaydı.

Zaten, o ülkelerde toplumu sınıfsızlaştırma amacına yönelmiş bir emekçi iktidar tekelinin bulunuşu, klasik demokrasilerin hukuk metinleri arasında görülen, “kural hiyerarşisini de gereksiz kılmaktaydı. Gerçekten, anayasadan başlayıp yasalardan geçerek tüzük ve yönetmelik gibi yönetim metinlerine kadar inen böyle bir hiyerarşi klasik demokrasilerin hukuk sistemlerinde hayli yaygın olduğu ve metinler arasında genellikle bir denetim sırası bulunduğu halde, marksist yönetimlerdeki iktidar bütünlüğü böylesine sıkı bir sıralandırmayı ve aşamalı kural denetimini gereksiz kılmıştır. Daha doğrusu, düzenleyici metinler, herhangi bir sırayla bağlı olmaksızın, birbirlerinin kurallarını değiştirebilmekte, örneğin bir bakanlar kurulu kararnamesiyle bazı yasalarda değişiklik yapılabilmekteydi. Klasik demokrasinin uygulandığı bazı ülkelerde, bu arada 1971’den beri Türkiye’de, bir istisna kuralı olarak uygulanan ve kötüye kullanılmaması için türlü önlemler alınan “kanun hükmünde kararname” yoluna benzer yollar marksist rejimlerin devlet sisteminde olağanlaştı ve sık sık kullanıldı.

Bunun temel gerekçesi şurada: marksist ülkelerin rejimleri herhangi bir güçler ya da görevler ayrılığına değil, tam tersine, emekçi sınıf iktidarının bütünlüğüne dayanmaktaydı.

Bununla birlikte, böyle bir anlayışın, klasik demokrasilerdeki “hukukilik” yerine marksist demokrasilerde “keyfiliği” getirdiği sonucuna varmamak gerekir. Oralarda yönetim görevi taşıyanların davranışlarına, disiplinli bir parti örgütü tarafından, marksizmin temel ilkelerine göre bir denetim ve değerlendirme getirildiği ileri sürülmekteydi. O ülkelerdeki anayasalar, ekonomik sosyal gelişmesinin belli bir aşamasında bulunan bir toplumda, marksist ilkelerin ne ölçüde uygulanabileceğini gösteren genel ve temel belgeler sayıldı. Hatta son yirmi-yirmibeş yıl içinde, marksist hukukçular kendi deyimleriyle bir “sosyalist hukukilik” yaratmaya, marksizmin sürekli değişme ihtiyacı ile temel hakların korunması gereğini bir araya getirmeye çalıştılar. Sonuçta, Sovyetler Birliği’ndeki ve Doğu Avrupa ülkelerindeki gelişmeler, anayasa hukuku bakımından, başlangıçtaki temel başkalığa karşın Batı’daki gelişmelerden pek farklı olmayan bir yola girdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.