Ağız ve Diş Sağlığımız Hakkında Kısa Bilgi

Ağız ve Diş Sağlığımız Hakkında Kısa Bilgi
Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasında yer alır. Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması yani görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu “ağız ve diş sağlığı”nın varlığını gösterir. Bu durum, alınan besinlerin mekanik ve kimyasal sindirim süreçlerinin daha kolay gerçekleşeceği anlamına gelir. Ağız ve diş sağlığının bozulması beslenme ve sindirimi olumsuz etkiler. Dişler, beslenme ve sindirimin yanı sıra konuşma ve görünümü de bozar. Dişleri eksilmiş kişiler bazı sesleri çıkaramazlar, çiğneme veya ısırmada zorluk çekerler.
Diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmaları ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine neden olabilir. Diş sağlığının bozulması sonucu enfeksiyon kaynağı olabilen ortam, vücuttaki diğer organ ve sistemleri de olumsuz etkiler. Örneğin kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda oluşabilecek enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.
Ağzımız enfeksiyon kaynağı hâline nasıl gelir?
Dişler iyi temizlenmezse, üzerlerinde besin artıkları ve mikroplar birikir. Ağızdaki bakteriler yiyecek artıklarındaki şekerli maddeleri kullanarak saydam, yapışkan bir madde üretir. Bu maddenin dişler üzerine yapışması ile diş plağı oluşur. Diş hastalıklarından olan diş plağı, bakterilerin diş üzerinde tutunmalarını kolaylaştırır. Şekerli, asit özelliğine sahip çok sıcak ya da çok soğuk besinler ağız ve diş sağlığına zarar verebilir. Ağızda yaşayan bazı bakteriler de asit oluşturur. Böylece dişin koruyucu tabakası olan mine aşınabilir. Bunun sonucunda küçük oyuklar(çürük) meydana gelebilir. Diş minesinde oluşan oyuklara mikropların yerleşmesiyle çürük, hızla alttaki dentin tabakasına ve diş özüne doğru ilerler. Çürüğün sinir uçlarına ulaşmasıyla dişler ağrımaya başlar. Çürük daha da ilerlerse diş özü ve çene kemiği içerisinde iltihap oluşur. Bu duruma diş apsesi denir. Hemen tedavi edilmeyen çürük ve diş apsesi sindirim, sinir, solunum vb. sistemlerde sağlık sorunlarına neden olabilir.
Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanarak yemek artıklarının çıkarılması dişlerin çürümesini, diş eti hastalıklarının oluşumunu ve ilerlemesini önler. Diş çürüklerinin erken dönemde belirlenmesi, diş kaybının önlenmesi, tedavi sürecinin kolay ve maliyetin düşük olması demektir. Yılda en az iki kez diş hekimine muayeneye gidilmelidir. Böylece protez diş takılması da engellenebilir. Hiçbir şey doğal dişlerin yerini tutamaz.
Diş sağlığının korunmasında sularla aldığımız flor da çok önemlidir. Bu nedenle daima flor eksikliği olan suları içen kişilerde diş çürükleri oldukça fazladır. Ayrıca aşırı florlu su içenlerin dişlerinde de sararmalar görülür. Tüm bu olumsuzlukları yaşamamak için ağız ve diş sağlığına önem verilmelidir.

agiz-dis-sagligi