Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Kısa Bilgi

Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Kısa Bilgi
Şimdiye kadar sağlıklı olmanın temelini oluşturan kişisel temizlik ve bakım konularında bilgileri öğrendiniz. Bu konu başlığı altında ise sağlık konusu içerisinde önemli yere sahip ağız ve diş sağlığı hakkında bilgiler verilecektir.

a) Ağız ve Diş Sağlığının Önemi
Sağlık sorunları içerisinde yer alan önemli konulardan biride diş hastalıklarıdır.

Ancak bireyler bu hastalıkların sağlığı doğrudan tehdit etmediğini düşünerek önemsemezler. Oysaki diş sağlığının bozulması enfeksiyonlara neden olacağından diğer organları da etkileyecektir. Kişide ortaya çıkan diş hastalıkları diş hekimi tarafından tedavi edilse de bu tedaviden sonra doğru bakım uygulanmadığında tedaviden istenilen sonuca ulaşılmamış olur. Bu nedenle diş sağlığını korumada kişiler hassas davranmalı ve diş hastalıklarını önemsemelidir.

Diş sağlığı tedavi ile birlikte koruyucu yöntemlerin bir arada uygulanmasıyla korunabilir.

Ağız; sindirim kanalının girişi olup ağzımıza aldığımız yiyecekler tükürükle karışıp, dişler yardımıyla parçalanarak mideye gönderilir. Yani yediğimiz yiyeceklerin sindirimi ilk olarak ağızda başlar. Bu nedenle ağız sağlığı oldukça önemlidir.

Ağız sağlığını, ağız içerisinde yer alan dokular ve dişlerin korunması amacıyla yapılan uygulamalar ve tedaviler oluşturur.
Ağız sağılığı ile bütün olan diğer kavramda diş sağlığıdır. Diş sağlığı; diş ve diş etlerinin korunması ya da meydana gelen rahatsızlıkların tedavi edilmesidir. Dişler konuşmamızda, bazı seslerin çıkarılmasında, besinlerin parçalanmasında ve kişilerin dış görünümünde etkili olan yapılardır.

Diş sağlığını, dişlerin ve diş etlerinin korunması amacıyla yapılan tedaviler oluşturur.

Bireylerin büyüme ve gelişme dönemlerinde önce süt dişleri çıkar, süt dişlerinin yerini daha sonra kalıcı dişler alır.

Süt dişlerinin zamanından önce dökülmesi kalıcı dişlerin çarpık çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle süt dişlerinin sağılığına gereken önem verilmelidir.

 

agiz_bakimi